Novorodenecké plienky … ako začať?

Čakáte bábätko a chceli by ste látkovať, ale neviete kde začať???

Jedno veľké, ale úžasné rozhodnutie už máte za sebou. Rozhodli ste sa svoje dieťatko látkovať a teraz nastáva otázka, ktoré plienočky vybrať, akou cestou sa pustiť? Vo všetkých tých typoch, veľkostiach a množstve možností máte chaos. Úplne Vám rozumiem 🙂 Každá z nás tak začínala. Ale verte, že akonáhle začnete, budete látkovanie milovať. Nielen kvôli dobrému pocitu, že ste spravili niečo viac pre našu Zem, alebo pre zdravie a pohodlie vašich detičiek, ale aj pre tú nádheru, ktorú nám látkové plienky ponúkajú. Tie krásne vzory, príjemný mäkučký materiál…budete ich zbožňovať!!!

Postupne si predstavíme viaceré novorodenecké plienočky, povieme si, proporčne pre aké dieťatko sú vhodné, aké sú vlastnosti plienočky, z čoho sú ušité, ako sa o ne starať, prejdeme si plusy aj mínusy… (budem rada, ak sa komentovaním podelíte o osobnú skúsenosť s jednotlivými plienkami a pomôžete budúcim látkujúcim maminkám pri rozhodovaní).

Dnes začneme veľmi obľúbenou novorodeneckou sadou Pop in

Novorodenecká sada Pop inpre predčasne narodené detičky (od 2kg -5,5kg). Má špeciálne tvarovanú  prednú časť pre novorodenecký pupček. Plienka je štíhlejšiho strihu a naozaj sadne snáď každému novorodencovi.

Založená je na princípe plienky Všetko v jednom (AIO), teda pôsobí ako klasická jednorázová plienka. Samotná plienka sa skladá z vrchných nepremokavých nohavičiek (PUL) a vnútornej savej vrstvy. Vďaka veľmi jednoduchej manipulácii prebaľovanie zvládnu aj tatinkovia, alebo starí rodičia. Pri prebaľovaní stačí vymeniť len vnútornú vrstvu, vrchné nohavičky utrieť a môžete ich ešte opakovane použiť. V prípade znečistenia aj vonkajšej časti, je potrebné plienku vyprať celú.

Sada obsahuje 6ks vonkajších vrchných nohavičiek a 10ks obojstrannej sacej vrstvy. Savé vrstvy Vám vystačia na 1 deň. Za predpokladu, že vrchné nohavičky použijete aspoň na 2-3 prebalenia, bude Vám postačovať 6ks, ktoré sada obsahuje. Pre plnohodnotné látkovanie, aby ste nemuseli prať každý deň, ale každý 2-3 deň, dokúpte si len savé vrstvy, prípadne môžete použiť akékoľvek krátke savé jadrá iných značiek.

save jadro Pop in
Pop in vrchne nohavicky a vnutorne save jadro

Pozor!!! Klasická štvorcová plienka bude v novorodeneckých nohavičkách veľká. Štvorec bude vytŕčať spod plienky v oblasti bruška a chrbátika a plienočka sa bude aj ťažko zapínať.

Plusy vs. mínusy:

  • sadnú naozaj každému novorodencovi aj predčasne narodeným detičkám,
  • majú okolo nožičiek gumičky, čím sa zabráni vytečenie obsahu plienky von,
  • vpredu aj vzadu majú kapsu pre vloženie savého jadra, vďaka čomu jadro drží na mieste,
  • ľahký spôsob prebaľovania, zvládnu to aj naši tatinkovia a nemôžu sa vyhovárať, že nevedia skladať plienočky 🙂
  • výborná cena za sadu (56,-eur),
  • asi jedinú nevýhodu vidím v tom, keďže sú naozaj malinké (však sú novorodenecké), nehodia sa na klasické štvorcové plienky.

Zloženie:

Vonkajšia vrstva – 100% plyester PUL

Vnútorná savá vrstva – jemný sojový velúr („rastlinný kašmír“)/alebo stay-dry vrstva. je len na vás, ktorú stranu si vyberiete.

Pranie:

Savá vrstva na 60st., vrchné nohavičky 60st. Vrchné nohavičky nesušte na radiátore, ani v sušičke, hrozí poškodenie PUL vrstvy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.