Výhody látkových plienok

Výhody látkových plienok


 

“Moderná doba so sebou prináša vymoženosti, ktoré naše mamy nepoznali, a to jednorázové plienky. No keď sa zamyslíme nad ekológiou, je látková plienka predsa len k prírode šetrnejšia oveľa viac. Výhody látkových plienok sú hlavne ekologické a ekonomické: látková plienka je šetrnejšia k prírode a taktiež je ekonomickejšia ako jednorazové plienky. A nemusíte sa báť, žiadne vyváranie či žehlenie po nociach sa už s moderným látkovaním nespája. A možností je oveľa viac…”

 

Výhody látkových plienok a informácie o látkových plienkach

Dnešná doba priniesla obrovskú škálu látkových plienok, spôsobov látkovania, plienky rôznych značiek a materiálov.

Pri výbere plienok sa stretnete s viacerými tkaninami, ktoré sa od seba líšia nielen spôsobom výroby, ale tiež sacou schopnosťou.

Látkové plienky sa vyrábajú z rôznych materiálov ako napríklad bambus, konope, bavlna a vlna:

 • Bambus patrí k najsavejším materiálom a je omnoho savejší ako bavlna, z čoho vyplýva, že dlhšie schne ako bavlna. Na dotyk je však príjemnejší, ale praním má tendenciu tvrdnúť a je menej odolný v porovnaní s bavlnou.
 • Konope je veľmi savé a preto aj najdlhšie schne. Praním však postupne dosť tvrdne, čo vám môže prekážať pri novorodeniatkach. Odporúčam plienku vždy po uschnutí pošúchať, čím plienka zmäkne.
 • Bavlna patrí medzi najmenej savé materiály a teda najrýchlejšie schne. Je ale odolnejšia ako bambus. Bavlna má vysoké nároky na pestovanie a naše životné prostredie veľmi nešetrí.
 • Vlna je prírodné vlákno, ktoré má samočistiacu schopnosť, je prirodzene antibakteriálna a veľmi priedušná. Vlna obsahuje lanolín, ktorý je potrebné po praní obnoviť lanolínovou kúrou, aby sa udržali vodeodolné vlastnosti. Najčastejšie sa používa merino vlna.

Látkové plienky poznáme tiež vo viacerých prevedeniach:

 • Flanel je najtenší, ale pevný a trvácny
 • Froté sa vyznačuje vysokou nasiakovosťou, ale bude na zadočku dieťaťa pôsobiť objemnejšie
 • Úplet je veľmi pružný a dobre sa prispôsobuje a teda je vhodný aj pre útle detičky
 • Flauš má vysokú savú schopnosť a vyrábajú sa z neho i vložky do kapsových plienok.
 • Flís dobre odvádza tekutinu od zadočku dieťaťa a preto sa používa najmä ako vnútorná vrstva plienky “všetko v jednom – z angl. All In One” tzv. AIO a je v priamom kontakte so zadočkom bábätka.
 

VEĽKOSŤ PLIENOK

Moderné plienky majú dokonca viacero veľkostí jednoveľkostné a viacveľkostné. Záleží len na tom, či chcete mať plienky od narodenia až do konca plienkovacieho obdobia, alebo ich chcete obmieňať. Jednoveľkostné sa častým používaním logicky viac ničia a viacveľkostné sú zas finančne náročnejšie. Jednoveľkostné však nemusia sadnúť každému bábätku, najmä novorodencom môžú byť obrovské aj keď sú nastavené na najmenšiu veľkosť a nemusia dobre tesniť. Viacveľkostné sa vyrábajú väčšinou v 2 veľkostiach s to od 3-8kg a 6-15kg. Nájdeme však aj viacveľkostné plienky, ktoré majú 3 aj veľkosti. Väčšinou sa veľkosti prelínajú, tak nemusíme kupovať všetky veľkosti.

 

ZAPÍNANIE PLIENOK

vyhody latkovych plienok so zapinanim látkových

Moderné látkové plienky sa zapínajú na suchý zips, patentky, alebo Snappi sponku. Každé zapínanie má svoje výhody aj nevýhody.

 • Výhody látkových plienok so zapínaním na suchý zips sú hlavne v jednoduchosti zapínania. Dieťatko veľmi rýchlo prebalíte. Nevýhodou je skoré opotrebovanie suchého zipsu. Je dôležité dávať zvlášť pozor pri praní plienky. Suchý zips je potrebné zapnúť pred praním do protizipsu, aby sa neopotreboval. Taktiež väčšie detičky si plienku môžu ľahko rozopnúť. Ak sa o suchý zips dobre staráte, mal by poslúžiť pri dvoch deťoch.
 • Výhody látkových plienok so zapínaním na patentky sú v dlhej životnosti a odolnosti aj bez špeciálnej starostlivosti. Pri prebaľovaní sa však trošku potrápite, hlavne pri aktívnejších batoľatách.
 • Výhody látkových plienok so zapínaním na Snappi sponku sú v pohodlnosti hlavne pre najmenšie detičky, ktoré sa ešte veľmi nehýbu. Sanppi sponka je vyrobená z gumy a má zúbky na prichytenie o plienku. Využíva sa najmä v kombinácii so štvorcovými plienkami, alebo froté plienkami. Zapínanie je veľmi jednoduché a rýchle. Pri pohyblivých bábätkách však dobre nedržia a preto je lepšie siahnuť po suchom zipse, alebo patentkách.
 

Typy látkových plienok

Moderné látkové plienky fungujú na princípe savého jadra, ktoré je vložené v nepremokavej vonkajšej vrstve.

AIO plienky a kapsové plienky

Pod týmito typmi plienok rozumieme (All In One – všetko v jednom). Medzi najväčšie výhody látkových plienok tohto typu patrí ich jednoduché používanie, ktoré sa najviac približuje jednorázovým plienkam. Rozdiel je len v tom, že plienku po použití nehodíte do koša, ale do pračky. Do vnútra kapsy sa dávajú vkladačky, ktoré zabezpečia vyššiu savosť. Vkladačky sú väčšinou súčasťou balenia. Materiál, ktorý si maminka vyberie, alebo množstvo vkladačiek, závisí od toho, koľko bábätko ciká, alebo či prebaľuje cez deň či dáva plienku na noc. Tento druh plienok nie je potrebné po každom vycikaní hneď prať. Stačí vymeniť vkladačku a tak znesú aj 3-4 prebalenia. Samozrejme, ak je plienka špinavá od stolice, musí sa vymeniť celá. Tieto plienočky sú veľmi obľúbené u oteckov, alebo starých rodičov práve pre jednoduchú manipuláciu.

Nohavičkové plienky

Tieto plienky majú tvar jednorazovej plienky a je potrebné na ne obliekať nepremokavé vrchné nohavičky. Vyrábajú sa buď jednoveľkostné, ktoré majú v prednej časti 2-3 rady patentiek na prispôsobenie veľkosti, alebo viac veľkostné, ktoré musíte s rastom vášho dieťatka meniť.

Štvorcové plienky

Tento typ plienok poznáme všetci. Ide o klasické štvorce, ktoré používali už naše mamy a staré mamy. Výhody látkových plienok tohto typu sú hlavne z hladiska ceny – predstavujú najlacnejšiu alternatívu v látkovaní a tiež obrovskou výhodou je rýchle schnutie a všestranné využitie. Stačí vám k nim dokúpiť 3-4 kusy vrchných nohavičiek a môžete látkovať. Je možné ich skladať na viacero spôsobov, vďaka čomu sú využiteľné počas celého plienkového obdobia. U novorodeniatok plienku skladáte na tzv. novosklad. Po zložení sa podobá nohavičkovej plienke, obopína stehienka a tým zabraňuje úniku stolice na vrchné nohavičky. Nevýhodou je ich nízka savosť a časom vám nebudú stačiť. Keď začne bábätko viac cikať, stačí plienku dovypchať nejakou vkladačkou.

U malých bábätiek plienku fixujeme špeciálnou snappi sponkou, u batoliat stačí, keď ju vložíme narovno do nepremokavých vrchných nohavičiek. Štvorcové plienky sa vyrábajú zo 100% bavlny alebo bambusu (viď porovnanie materiálov vyššie)
Pri nákupe sa pozerajme na gramáž. Platí, že čím vyššia gramáž, tým je plienka savejšia aj kvalitnejšia.

Vkladacie plienky

Sú tvarované plienky, ktoré sa vkladajú do vrchných nohavičiek. Môžu mať tvar obdĺžnika, alebo piškóty a naskladáme ich na seba podľa potreby.

 

SEPARAČNÉ VLOŽKY

Vkladajú sa ako posledná vrstva priamo pod zadoček. Slúžia na oddelenie plienky od stolice a pri prebaľovaní sa spolu s obsahom vyhodia, alebo je možné ich dokonca aj niekoľkorát vyprať, pokiaľ boli len pocikané, a to až dokým sa nerozpadnú. Vyrábajú sa z viacerých materiálov:

Celulózové vzhľadovo veľmi pripomínajú toaletný papier. Vhodné sú najmä pre menšie a kojené deti, ktoré majú ešte riedku stolicu. Po použití spravidla ešte znesú 2-3 prania.

Separačné vložky z kukuričného škrobu v porovnaní s celulózou sú mäkšie a príjemnejšie k pokožke.

Viskózové pripomínajú vlhčený obrúsok. Po použití sa dajú ešte 3-4 krát oprať a použiť znova. Sú vhodné pre väčšie deti, ktoré už jedia tuhú stravu. Riedka stolica by sa po nich šmýkala alebo by mohla presiaknuť k plienke. Plnia aj funkciu stay dry vrstvy.

Ďalšou možnosťou sú stay dry linery, ktoré taktiež slúžia ako separačky, ale plnia aj inú funkciu, ktorá vyplýva už z názvu. Pod stay dry rozumieme zadoček v suchu.

Všetky prírodné materiály, ktoré sa používajú v látkovaní síce absorbujú vlhkosť, ale sú na dotyk mokré, čo väčšine bábätiek nevadí. nájdu sa však aj detičky, ktorým pocit mokra nerobí dobre a pokožka im začne mokvať, čo neskôr môže vyústiť do plienkovej dermatitídy. Vtedy je dobré siahnuť po stay dry.

Stay dry:

Polyesterová vrstva, ktorá je v priamom kontakte so zadočkom a odvádza vlhko od pokožky dieťatka smerom do vnútra plienky, kde savé jadrá tekutinu absorbujú. Zadoček je potom stále v suchu.

Stay dry sa vyrába z viacerých materiálov ako sú fleec, suedecloth a mikrovlákno. Všetky sú 100% polyester.

 • Fleec je lepší nízkogramážový, aby nedošlo k nahromadeniu tekutiny vo vláknach, ale aby pretiekla do spodnejších vrstiev.
 • Najjemnejší a najpríjemnejší je mikrofleec – mikrovlákno.
 • Suedecloth je veľmi jemný a má semišový povrch. Môžeme a s nimi stretnúť pri väčšine kapsových a AIO plienok, kde tvoria vrchnú vrstvu (najbližšia k zadočku).

Stay dry vrstva sa nachádza aj na viacvrstvových vkladačkách, ktorú pridáme do plienky priamo pod zadoček.

Látkové plienky sa síce nedelia podľa pohlavia, no existuje balenie špeciálne pre chlapcov a dievčatá. Vnútorná vrstva (vkladačka) sa skladá u chlapčekov viacej vpredu a u dievčatiek do stredu.

 

VRCHNÉ NOHAVIČKY

Ak sa rozhodnete pre štvorcové, alebo nohavičkové plienky, musíte myslieť aj na vrchné nohavičky, cez ktoré nepresiakne obsah plienky. Vrchné nohavičky slúžia ako nepriepustná vrstva na nohavičkovej alebo štvorcovej plienke. Aj tu existuje viacero možností:

 • Prvou a najrozšírenejšou možnosťou sú tzv. PUL-ky (polyuretánové) nohavičky, ktoré neprepúšťajú vďaka membráne z polyuretánu vlhkosť, no stále sú priedušné. Perú sa spolu s plienkami.
 • Najzdravší a čoraz obľúbenejší variant sú vlnené nohavičky. I keď sa to zdá neuveriteľne, zadoček sa v nich nezaparí ani v lete. Sú vhodné najmä na noc, kedy plienka prechádza náročnejšou zaťažkávajúcou skúškou. Sú však náročnejšie na údržbu, aby boli zachované ich vlastnosti (pranie v rukách a impregnácia lanolínom), môžu sa prať len na 30 stupňov a dlho schnú. Na druhej strane nie je nutné ich prať tak často, pretože vlna má samočistiacu schopnosť, po použití ich stačí nechať len vyvetrať. Väčšinou sa vyrábajú zo 100% merino vlny a majú antibakteriálne účinky.
 • Flísové (fleesové) nohavičky sa ľahko udržiavajú, sú priedušné a môžeme ich prať v práčke. Nevýhodou však je, že sa časom zožmolkujú a nie sú vhodné pre už sediace bábätká, lebo pri dlhšom sedení premoknú. Schnú tiež veľmi rýchlo podobne ako PUL.
 

DOPLNKY

S prebaľovaním a látkovými plienkami súvisia aj doplnky, ktoré bude maminka spravidla hneď či časom potrebovať. A to napríklad vaky a vedierka na špinavé plienky, podložky na prebaľovanie, extendory (zväčšovače) bodyčiek, keďže pri látkovaní má dieťatko na zadočku toho viac ako pri jednorázových plienkach. Keď už bude dieťatko väčšie, tak budú potrebné aj látkové tréningové nohavičky. Siahnete po nich, keď už bude vaše obdobie s plienkami na konci. Strihom ide o klasické nohavičky, alebo slipy, avšak v sebe majú všitú saciu vrstvu a zvonku je nepriepustná vrstva, pre prípad drobnej nehody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.