Merino oblečenie

„V posledných rokoch naše srdcia bažia po zdravom životnom štýle, fyzickej a psychickej kráse. Dotyk prírody nám dodáva energiu, silu, pocit šťastia, zdravia a pozitívne nabudenie organizmu. Prírodou v prírodných vedách rozumieme všetku hmotu, energiu a javy, ktoré nevznikli zámernou ľudskou činnosťou. Matka príroda to jednoducho vymyslela sama …“


Merino oblečenie, alebo Merino vlnu z ktorého sa toto oblečenie vyrába, môžeme nazvať aj prírodný termostat. Prírodný preto, lebo merino je plemeno ovce domácej, ktorá je veľmi vzácna pre svoju jemnú vlnu. Málokto vie, že ovce sa nechovajú len na mlieko a mäso, ale aj pre vlnu, ktorá sa pradie na výrobu oblečenia. A termostat pre jej jednu z najdôležitejších vlastností, ktorou je termoregulácia. Merino je veľmi vzdušná a jemná, pričom jemnosť vlny definuje hrúbka vlákna.

Merino vlna vytvára na tele mikroklímu a tak zabraňuje rýchlemu preniknutiu vonkajších podmienok na pokožku, vďaka čomu nás v zime hreje a v lete chladí. Schopnosť odvádzať vlhkosť zabezpečuje, že sa nepotíme. Ďalšou prirodzenou vlastnosťou je eliminácia UV žiarenia a ohňuvzdornosť, ktorú zabezpečuje voda a proteín obsiahnuté vo vlákne. Vlas merino vlny je tenký a pri kontakte s pokožkou sa ohýba, preto neškriabe ako tradičná vlna. Merino je prirodzene anibakteriálna, obsahuje lanolín, ktorý ju chráni pred znečistením.

Preto je Merino vlna ideálna na výrobu detského oblečenia, ktoré je v priamom kontakte s jemnou pokožkou dieťatka.


Výborné vlastnosti merino vlne musíme odplatiť dôkladnou starostlivosťou. Oblečenie z merina perieme ručne alebo v pračke (v pracom prostriedku určenom na vlnu a na programe na vlnu) pri teplote max. 30°C. Nepoužívame aviváž!!! Po opraní oblečenie nežmýkame a nešúchame, len z neho jemne vytlačíme vodu a necháme prirodzene vysušiť vo vodorovnej polohe. Merino nie je potrebné často prať, keďže aj po niekoľkonásobnom nosení nezapácha. Vtedy stačí oblečenie len vyvetrať.