Nosenie detí v ergonomickom nosiči alebo babyšatke

Nosenie detí je prirodzený spôsob života v mnohým kultúrach už od pradávna. V Európe sa deti v šatkách nosili na dedine už za čias našich prababičiek, vo východných krajinách sa deti v šatkách nosia dodnes. V dnešnej dobe sa už aj u nás nosenie detí dostáva čoraz väčšej obľube. Slovensko je však v nosení detí stále konzervatívne a denne sa stretávame s nedôverčivými a pohoršujúcimi pohľadmi. Maminky „nosnice“ vedia o čom píšem. Dôvodom pohľadov je bohužiaľ vo veľa prípadoch len neinformovanosť alebo predsudky. Mnohí si hovoria: „Snáď nebudem vynášať dieťa na rukách, len si na to zvykne“, iní zase „Načo sa budem s dieťaťom vláčiť, keď ho môžem dať do kočíka?!“ Nepoznajú však tú svetlú stránku nosenia.

Nosenie detí má pozitívny vplyv z rôznych hľadísk, či už psychomotorické, sociálne, alebo zdravotné.

 • Dieťa má pri nosení pocit bezpečia, cíti blízkosť matky, dochádza k prehĺbeniu vzťahu medzi dieťaťom a nosiacim rodičom.
 • Nosenie detí pomáha pri prekonaní choroby, pri prerezávaní zúbkov, pomáha predchádzať kolikám a je veľmi prospešné pri refluxe.
 • Nosenie detí sa odporúča aj pre správnu polohu bedrových kĺbikov. Dieťa má nožičky naširoko, podobne ako pri použití ortopedických nohavičiek (tvz. apoštolky).
 • Správne používanie nosiča, podsadenie dieťatka (tvar M) a kontakt telo na telo imituje prostredie v maternici pred narodením
 • Dôležité je podotknúť, že dieťa v nosiči / šatke nesedí!!!
 • Nosenie veľmi prospieva predčasne narodeným detičkám a hendikepovaným deťom.
 • Mozog dieťatka, ktoré je nosené, dostáva viacej podmetov ako mozog dieťaťa ležiaceho v kočíku a môže sa viacej rozvíjať.
 • Odborné štúdie dokonca dokázali, že deti, ktoré sú denne nosené aj niekoľko hodín, sú pokojnejšie, vyrovnanejšie a celkovo šťastnejšie.
 • Bezprostredná blízkosť mamy a dieťatka umožňuje matke lepšie pochopiť priania a potreby svojho dieťatka.
Nosenie detí v nosičoch alebo šatkách má veľa výhod a preto – netreba dávať na predsudky, alebo počúvať rôzne dezinformácie.

Veď určite aj pre vás je vaše dieťatko, jeho zdravie a správny vývoj to najdôležitejšie na svete.

Okrem spomínaných odborných výhod, je aj mnoho praktických. Maminky siahajú po nosičoch pri domácich prácach, pri presune na kratšie i dlhšie trasy a ťažko prístupné miesta. Matka s dieťatkom v nosiči sa stáva oveľa mobilnejšou v porovnaní s kočíkovaním. Mnoho maminiek objaví nosenie detí až pri druhom dieťati, kedy zistí, že naťahovať sa s kočíkom a popri tom behať za starším dieťaťom je na zbláznenie. Oveľa jednoduchšie je dať si bábätko do šatky alebo nosiča, kde mu je príjemne a môže tam pokojne spinkať a vy sa môžete naplno venovať staršiemu dieťatku. Keď máte dieťa v nosiči, máte voľné obidve ruky, čo je veľkou výhodou. A k tomu všetkému, nosič aj šatka sú skladné, tak ich môžete mať všade so sebou a kedykoľvek použiť. Existuje niekoľko možností v čom môžeme dieťa nosiť a niekoľko spôsobov ako nosiť. Z ďaleka už nejde o boj medzi klokankami a klasickými šatkami. V čom nosiť zavisí prevažne od preferencií nás maminiek. Spôsob nosenia zas od hmotnosti dieťaťa, ale aj od situácie, kedy a kde ideme dieťa nosiť.

V čom nosiť bábätká a detičky:

Babyšatka – šatka na nosenie detí:

Babyšatky na nosenie detí sú vhodné pre detičky od narodenia až do predškolského veku. Ak hľadáte niečo, v čom bude nosiť celé nosiace obdobie, práve šatka je ideálna voľba. Šatky predstavujú najuniverzálnejšie nosenie detí, na ktoré skúsené maminky nedajú dopustiť. Nosenie v šatke je pohodlné a pri správnom naviazaní váhu dieťaťa vôbec necítite. Hmotnosť dieťatka je rovnomerne rozložená na ramená, chrbát a boky. Výhodou šatiek je veľké množstvo úväzov, z ktorých si určite vyberiete ten, ktorý bude Vám aj vášmu dieťatku príjemný a pohodlný. Ďalšou výhodou je, že šatka rastie s dieťatkom. Šatka je pružná v priečnom smere, vďaka čomu sa vytvaruje podľa telíčka dieťaťa každého veku.
Rozlišujeme 2 druhy šatiek, elastickú a pevnú:
 • Elastická šatka je vhodná pre novorodeniatka (max.do 6kg) a pre nosnice začiatočníčky.
 • Pevná šatka má zas vyššiu nosnosť, ale je náročnejšia na viazanie. Pevné šatky sú drahšie a vyrábajú sa zo 100% bavlny, ktorá sa odporúča pre neskúsené viazačky, alebo prímesové ako napr. ľan, konope, hodváb, vlna, bambus. Tie sú už náročnejšie na údržbu, ale stoja za to 🙂
Šatku je potrebné sa naučiť viazať, ale ak to zvládnete, odvďačí sa Vám veľmi príjemným a pohodlným nosením. Navyše šatku môžete použiť ako kolísku, hojdačku či deku 🙂 Dôležité pri výbere šatky je aj dĺžka šatky. Tú vyberáme podľa našej konfekčnej veľkosti a podľa typov úväzov, ktoré chceme viazať. Trošku nevýhodou dlhšej šatky je manipulácia s ňou. Zo začiatku Vám môžu konce zavadzať, ale praxou vychytáte muchy a naučíte sa cípy niekam „odložiť“, aby sa neváľali po zemi.

Ergonomický nosič:

Ergonomický nosič na nosenie detí MANDUCA - farba: piesková
Ergonomický nosič MANDUCA
V nosiči je možné nosiť len v sede vo vertikálne polohe a nosenie dieťatka tváričkou k vám. Nosiče sú veľmi obľúbené práve pre jednoduchosť používania. Zapnete si bedrový pás, jedným pohybom si nastavíte ramenné popruhy a môžete nosiť. Pri výbere vhodného ergonomického nosiča musíme zvážiť viaceré kritériá a musíme si položiť viacero otázok:
 • V akom vývojovom období života budem dieťatko v nosiči nosiť?
 • Dokedy budem nosiť?
 • Ako dlho budem nosiť?
Podľa toho vyberieme nosič, ktorý je vhodný od narodenia, nosič už pre väčšie bábätko, alebo nosič pre batoľa, ba dokonca existujú aj rastúce nosiče, ktoré využijeme počas celého nosiaceho obdobia. V tomto prípade rozhoduje nie len vek dieťatka, ale aj hmotnosť a výška. Ergonomické nosiče, ktoré sú vhodné od narodenia majú novorodeneckú vložku, ktorá môže byť všitá v nosiči, alebo odnímateľná a pripína sa pomocou patentiek. Nosič bez novorodeneckej vložky sú vhodné prevažne od 3-4 mes. dieťatka, niektoré dokonca až od 6 mes. Túto informáciu uvádza výrobca. Ďalším kritériom pri výbere nosiča je charakter dieťatka. Niektoré nosiče sa nastavujú ľahko a rýchlo, s inými sa treba dlhšie pohrať. Medzi najobľúbenejšie patria ergonomické nosiče MANDUCA Veľmi dôležité je zamerať sa pri výbere nosiča na jednotlivé časti nosiča, ktoré rovnomerne rozkladajú váhu pri nosení a to bedrový pás, ramenné popruhy, polstrovanie. Tieto parametre sú dôležité pri dĺžke a frekvencii nosenia. Vďaka bedrovému pásu nenosíte váhu dieťatka na ramenách, ale na bedrách. Ramennými popruhmi si viete nosič za niekoľko sekúnd nastaviť presne na svoj typ postavy a polstrovanie vám zabezpečí komfort. Keď už viete, akú veľkosť a typ nosiča potrebujete, stačí si vybrať materiál, z ktorého je nosič ušitý a v neposlednom rade pre nás maminky tiež veľmi dôležitý vzor a farebné prevedenie nosiča 🙂

Správne nosenie detí a bábätiek:

Podľa umiestnenia dieťatka poznáme polohy horizontálne a vertikálne, podľa umiestnenia bábätka k rodičovi, alebo nosiacej osobe rozlišujeme nosenie na bruchu, na boku a na chrbte. Horizontálnu polohu poznáme pod názvom „kolíska“ a je vhodná pre novorodencov v prvých mesiacoch života dieťatka dovtedy, kým dieťatko neudrží hlavičku. Nosenie na bruchu je vhodné od narodenia do približne 1 a pol roka. Závisí to od hmotnosti a výšky dieťatka. Nosenie na boku je tiež horizontálnou polohou a odporúča sa od približne 6 mesiacov, kedy už má dieťatko dostatočne spevnený chrbátik. Detičky sú zvedavé a práve takéto nosenie im poskytuje dostatočný prehľad o okolitom dianí. Na chrbte je ideálne dieťa nosiť až keď vie samo sedieť, avšak niektoré maminky si na takéto nosenie trúfnu aj oveľa skôr. Nosenie na chrbte je pohodlnejšie pre nosiaceho a teda výborné pre ťažšie detičky, ale aj deti, ktoré sú zvedavé a potrebujú nazerať ponad plece matky. Veľmi dôležité je správne dieťatko do nosiča obliecť. Vyberajte oblečenie v ktorom sa dieťatko nespotí, dobre odvádza pot, ktoré v lete chráni pred slnečnými lúčmi a v zime chráni pred chladom. V dnešnej dobe už dokonca existujú špeciálne bundy so vsadkami na nosenie a oblečenie z merino vlny pre deti a bábätká.